STRONA GŁÓWNA

HISTORIA

CIEKAWE MIEJSCA

NOCLEG

GALERIA

 

 

 

 

 Warto Zobaczyć

Kościół poklasztorny

Najpiękniejszym a zarazem najważniejszym zabytkiem budownictwa Kartuz jest kościół poklasztorny, zbudowany z kamienia polnego i cegły gotyckiej. Pierwotny dach pokryty drewnem w 1513 roku zamieniono na ołowiany. Obecny dach barokowy o niezwykłej formie w kształcie trumny pochodzi z lat 1731-1733. Dach wraz z wieżą i dwiema wieżyczkami pokryty jest blachą miedzianą.

Na wieży (wysokość 24,45 m od posadzki) zawieszono trzy dzwony: św. Brunona, Matki Bożej i św. Franciszka Ksawerego. Na wieżyczce ponad prezbiterium, znajduje się sygnaturka z 1631 roku z napisem: "Gloria Deo in exelsis!" (Chwała Bogu na wysokościach).

Nawa kościoła o wymiarze: 44,65 m długości, 9,20 m szerokości, 11,30 m wysokości pokryta jest gwieździstym sklepieniem, którego łuki opierają się na 18 konsolach, przybranych w fantastyczne rzeźby zwierzęce i rozetury

  

Ciekawostką dawnego klasztoru kartuzów, jest dach w kształcie trumny, co miało odzwierciedlać dewizę zakonników - "memento mori" (pamiętaj, że umrzesz). Z zabudowań klasztornych zachowało się kilka budynków gospodarczych, refektarz, jeden erem i fragment krużganku. Przy południowej ścianie kościoła jest wejście do zakrystii, wykute w 1895 roku. Wysoko nad wejściem umieszczono zegar słoneczny z czaszką i sentencją "memento mori". Złowróżbny zegar, popularny wśród turystów pochodzi jednak zaledwie z 1953 roku. O wiele starszy, świetnie zachowany zegar słoneczny można dojrzeć obracając się o 180 stopni - znajduje się na ścianie eremu (domku mnicha).

Kaplica św. Krzyża

Kaplica znajdująca się przy ulicy Wzgórze Wolności - usadowiona na szczycie Góry Kaplicznej, odbudowana w czasie posługi duszpasterskiej śp. Ks. Prałata Henryka Ormińskiego.

 

Aleja Filozofów

Aleja w Gaju Świętopełka, tradycja kartuska niesie, że tędy właśnie przechadzali się - nad brzegiem jeziora - zakonnicy reguły Kartuzów. Na tych przechadzkach - dwa razy w tygodniu - zakonnicy posiadali wszelką wolność mówienia i obcowania ze sobą. Obecnie jest to miejsce częstych spacerów mieszkańców oraz łowisk wędkarskich.

 

Zamek

Warto wybrać się do oddalonego o około 500 m współcześnie budowanego zamku.
Budowa zamku została zainicjowana na początku lat 80-tych. Jego architektem i budowniczym jest Piotr Kazimierczak.
Zamek znajduje się na kilku hektarach gruntu z kawałkiem lasu. Posesję otacza mur, tuż przy zamku wykopano staw. Choć wstęp na teren prywatnej budowy i spacer po zamczysku, zgodnie z wiszącą na bramie tabliczką, jest surowo wzbroniony, zwiedzający na różne sposoby próbują się tam dostać i wędrują po zakamarkach. Obiekt wyraźnie dzieli się na zamek niski i wysoki. Tuż przy bramie wjazdowej znajduje się jakby oficyna dla służby. Dwanaście baszt miało symbolizować 12 Apostołów. Poznając zamek od piwnic po strychy, można odróżnić lochy, kuchnie, nad basenem salę balową i kaplicę. Wspinając się krętymi schodami w basztach można dostać zadyszki i zawrotu głowy od widoków. Z galeryjek pod dachem roztaczają się piękne obrazki: sielankowej wsi, ściany lasu i zielonych pagórków.

 

Kółko Raduńskie

Sercem i największą atrakcją Szwajcarii Kaszubskiej jest grupa Jezior Raduńskich - 14 zbiorników wodnych połączonych rzeką Radunią, tworzących ciąg długości ponad 40 km. Rejony te chroni Kaszubski Park Krajobrazowy. Niemal górskie krajobrazy zapierają dech w piersiach największym globtroterom. To tutaj występują największe różnice w ukształtowaniu powierzchni. To tutaj bukowo - mieszane lasy i jeziora tak cudnie ze sobą harmonizują. W lasach żyją oczywiście pospolite sarny, jelenie, dziki, zające, lisy, a także jenoty, które przed laty uciekły z rosyjskich hodowli, a teraz na dobre zadomowiły się na Pomorzu. Na Kaszubach nie brakuje także nietoperzy, szczególnie małych karlików, których populacja jest najliczniejsza.

Atrakcje Kaszub

Kaszuby mają wiele walorów, które sprzyjają rozwojowi turystyki. Należy tu wymienić: urozmaicony krajobraz, liczne zabytki kultury materialnej: np. zabytki architektury, sztuki sakralnej i ludowej; 

 
 
 Ponadto wiele innych atrakcji takich jak:
 • Refektarz (galeria sztuki współczesnej) w Kartuzach,

 • Muzeum Kaszubskie w Kartuzach,

 • Gaj Świętopełka, Aleja Filozofów, Wyspa Łabędzia w Kartuzach,

 • Punkty widokowe jak np: Ławka Asesora w Kartuzach, "Tamowa Góra" - Chmielno, Góra "Sobótka" - Ręboszewo, "Złota Góra", "Jastrzębia Góra" -   Ostrzyce, i inne,

 • Kościół poewangelicki w Kartuzach,

 • Sanktuarium Maryjne w Sianowie,

 • Kamienne kręgi w Węsiorach,

 • Najwyższy szczyt na Kaszubach 329 m.n.p.m. z wieżą widokową w Wieżycy,

 • Wyciągi narciarskie w Wieżycy,

 • Ogród botaniczny w Gołubiu Kaszubskim,

 • Dom "na głowie", Najdłuższa deska świata 36,83 m. (rekord Guinnessa 2002 r.), Dom Sybiraka, Muzeum Ciesielnictwa, Kuźnia, Piec  

 •   Chlebowy, Dom Harcerza, Dwór Salino (replika 300-letniego dworku) w Szymbarku,

 • Muzeum ceramiki kaszubskiej w Chmielnie,

 • Diabelski Kamień nad j. Kamiennym koło Mirachowa,

 • Jar rzeki Raduni, (początek trasy w miejscowości Babi Dół)

 • Muzeum - Skansen Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich (najstarsze polskie muzeum na wolnym powietrzu),

 • Skansen – Parowozownia w Kościerzynie,

 • Muzeum hymnu narodowego w Będominie,

 I wiele, wiele innych

Wszystkie zdjęcia prezentowane na tej stronie chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.

Ostatnia aktualizacja: 2015-07-04